solunum.gen.tr
solunum

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar | iletisim

Solunum Çeşitleri

Solunum çeşitleri canlıların türleri açısından çeşitlilik gösterir. Bu sebepten dolayı da solunum 4’e ayrılmaktadır:

Deri Yoluyla Solunum: Bedenin dış bölümünü örten deri gaz takasını sağlar. Alınmış olan oksijen içte bulunan dokulara  kan yardımıyla taşınır. Bu solunum olayını gerçekleştiren, yassı ve yuvarlak yapıya sahip olan solucanlarda kan ve dolaşım sistemi yoktur. Toprakta yer alan solucanların tek katlı bir epitel dokudan ibaret olan derilerinde yer alan Goblet hücreleri çıkarmış oldukları mukoz salgıyla bedenin dış yüzeyinin sürekli nemli kalmasını sağlamaktadırar.

Semender ve kurbağaların yetişkinlerinde esas olan solunum organı akciğerdir. Nemli  bir yapıda olan deri gerekli oksijenin yaklaşık olarak %25 inin alınmasını yardımcı olur. Memeli canlılarda da kısmi deri solunumu vardır. Fakat alınmış olan oksijenin oranı çok azdır. (yaklaşık olarak % 1 kadar)

Trake Solunum: Eklem bacaklı hayvanlar olan böcek, çok ayaklı canlılar, bazı kabuklu hayvanlar ve Araknitlerde trake yoluyla solunum görülmektedir. Trakeler dokularda yer alan hücrelere kadar yaklaşmış boru sistemidir.

Trakeler oksijeni doğrudan hücrelere taşımaktadır. Bu hayvanların kanı oksijen ve karbondioksit taşımada görev yapmamaktadır. Bu sebepten ötürü kanlarında oksijen taşımaya yarayan solunum pigmentleri bulunmamaktadır. Kanları renksiz bir yapıdadır. Trakelere yapılan gaz giriş çıkışı, vücut ve kanat hareketleriyle sağlanmaktadır.

Solungaç Yoluyla Solunum: Su içinde yaşayan canlılarda görülür. Deniz solucanları, kurbağa lavraları, bazı yumuşakça canlılar, kabuklu canlılar ve balıklarda bulunmaktadır. Solungaçlar suda çözünmüş durumda olan oksijeni içine alacak şekilde özelleşmiş, yaprak ya da tüy şeklindeki yapılardır.

Akciğer Yoluyla Solunum: Yetişkin kurbağa ve semenderlerde, kuş, sürüngen ve Memelilerin tamamında görülür. Akciğer büyüklükleri ve yüzeyleri söz konusu olan organizma gruplarının enerji gereksinimlerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Kuşlar akciğerler ve hava keseleri bulunan bir solunum sistemine sahiptir. Hava keseleri birçok kemiğin içine kadar uzanmaktadır. Kuşların akciğer yapısında alveol bulunmaz. Hava keseleri hava depolamaya yarar ve körük türünde fonksiyonlar yapar. Kuşların kemik boşlukları arasında hava taşınmaktadır. Bu türdeki yapılar sayesinde kuşlar yükseğe doğru çıktıkça çok daha rahat uçabilirler.

Solunum Sisteminin Genel Özellikleri

Solunum organlarında bulunan duvarlar gaz giriş çıkışını kolaylaştırmaya yarayacak şekilde ince bir yapıya sahiptir.
Solunum Çeşitleri

 Solunum organlarında yer alan tabakalar yüzeyin genişlemesine bundan dolayı da difüzyon imkanının artmasına yardımcı olmaktadır. Örnek vermek gerekirse; akciğerdeki alveollerin toplam yüzeyi yaklaşık olarak 100m2'dir. Solunum gazlarının giriş-çıkışı yapılan yüzeyler genellikle nemlidir.
 
Solunumu Birden Fazla Organla Gerçekleştiren Hayvanlar


Akciğere sahip balıklarda (diğer ismiyle Dipneusti) iki adet solunum organı aktif haldedir. Bu balıklar çoğunlukla nehirlerde yaşar, bu süre zarfında solungaçlarını kullanmaktadırlar.

Suyun yüzeyine doğru çıkarak hava keselerini dolduran balıklar, suların çekilmesinden sonra çamur altına girerler ve uzun bir zaman boyunca hava kesesinde bulunan havayla hayatlarını sürdürürler.

Kurbağalar ve semenderler larva aşamasında tamamıyla suda yaşadıklarından dolayı solungaç solunumu yapmak zorunda kalırlar. Yetişkin bir hale gelen kurbağalarda zamana bağlı olarak solungaç kaybolur ve yerine akciğer devreye girer. Yetişkin kurbağa hem deriyle, hem de akciğerler yardımıyla solunum yapar. Kurbağalar doğaları gereği derilerini nemli tutmak için genellikle nemli ortamlarda yaşamaktadırlar. Kurak bir mekanda uzun süre yaşayamamaktadır.

İnsanlarda Solunum Sistemi Ve Bölümleri

İnsanda kullanılan solunum sistemi akciğerler ve bu sisteme hava taşıyan borulardan oluşmaktadır. Burun, gırtlak, ağız, soluk borusu, yutak ve bronşlar solunum sırasında aktif bir şekilde olan yapılardır.

Solunum Sisteminde Yer Alan Bölümler

Burun: Burnun yapısı, havayı temizleme, ısıtmaya ve nemlemdirmeye uygun olduğundan, hava girişi esnasında bu organın önemi çok daha yüksektir.

Soluk Borusu: Ağız boşluğunun sonunda yer alan yutağa soluk borusu bağlanmaktadır. Yaklaşık olarak 10–12 cm uzunluğunda ve 2 cm genişliğinde olan bu borunun ilk bölümüne gırtlak adı verilir. Gırtlağın içerisinde bulunan ses telleri farklı uzantılardan meydana gelmiş olduğundan, gerginlik durumu kaslar sayesinde ayarlandığından dolayı çeşitli tonlarda ses çıkartılmasını sağlamaktadır.

Soluk borusunun, düz yapıya sahip olan arka kısmı yemek borusuyla komşudur ve iç kısmı hareketli yapılar taşıyan epitel hücreleri ile kaplıdır. Bu hücrelerin ortaya çıkardığı epitel tabakası altında yer alan salgı bezleri gibi, hücreler arası salgı yapan goblet hücreleri de bulunmaktadır.

Bu hücreler mukus ismi verilen bir madde çıkarmaktadırlar. Mukus hareketli konumdaki siller üstünde ince bir tabaka oluşturmaktadır. Bu ince mukus tabakası, hem epitel kısmın nemli bir şekilde kalmasını, hem de solunum yoluyla giren havadaki toz ve yabancı maddeleri kontrol altında tutar.

Yayınlanma Tarihi : 06.04.2016 16:11:54

Solunum Çeşitleri Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Solunum Çeşitleri"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bebeklerde Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

Bebeklerde Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu, Bebekler doğduğu süreden  itibaren sık görülen hastalıklar arasında üst solunum yolu enfeksiyonu görülür. Ayrıca bu solunum yolu enfeksiyonu çocukları huzursuz eden ve zor günler yaşamaları...

Gebelikte Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

Gebelikte üst solunum yolu enfeksiyonu, herkeste olduğu gibi gebelik döneminde anne adaylarında yaşanabilen sorunlardan biridir. Üst solunum yolu enfeksiyonu sinüslerle birlikte gırtlak, yutak gibi bölgelerde meydana gelen iltihap...

Hamilelikte Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

Hamilelikte üst solunum yolu enfeksiyonu, Hamilelik dönemi anne adayının vücut yapısının en hassas olduğu dönemdir. Hamilelik sırasında havanın soğuk olması sebebiyle oluşabilecek hastalıkların ilk sırasında üst solunum yolu enfek...

Akut Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

Akut üst solunum yolu enfeksiyonu, Sürekli tekrar eden akut üst solunum yolu enfeksiyonlarının bulunmasında, zayıf olan bağışıklık sisteminin görevini düzenli olarak uygulaması sonucu vücuda parazitlerin girmesi durumu ile bu hast...

Balıklarda Solunum

Balıklarda solunum, aynı insanlardaki gibi oksijenli solunumdur. Ancak balıklar suyun içinde yaşadıklarından, solunumu solungaçları yardımıyla yaparlar. Tüm canlıların organizmasındaki hücreler oksijen kullanır. Hücredeki maddeler...

Biyoloji Solunum

Biyoloji Solunum, konusu oldukça önemli bir konudur. Organik bileşiklerdeki yani protein yağ karbonhidratta depolanmış kimyasal bağ enerjisinin açığa çıkarılarak metabolik enerjiye yani ATP'ye dönüştürülmesine solunum denir. Solun...

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu, Genellikle kış ayları ve mevsim geçişlerinde daha çok rastlanan rinit, nezle, soğuk algınlığı gibi isimlerle adlandırılan bir çeşit viral enfeksiyondur. Bu enfeksiyonlar senede çocuklarda 4-8 yetişkin...

Solunum Enfeksiyonu

Solunum enfeksiyonu, İnsanlar yemeksiz ve susuz nasıl yaşayamazlar ise nefes alıp solunum yapmadan da yaşayamayan canlılardır. Solunum enfeksiyonu bazı hastalıklar neticesinde insanlarda görülmektedir. Solunum yolları rahatsızlığı...

Alt Solunum Yolu Enfeksiyonu

Alt solunum yolu enfeksiyonu, sık karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Alt solunum yolu enfeksiyonu farklı hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Genel olarak pnömoni, bronşit ve bronşiolit alt solunum yolu enfeksiyonu ola...

İnsanda Solunum Sistemi

İnsanda Solunum Sistemi, solunum sisteminin temelinde akciğerler yer almaktadır. Akciğer normal şartlar altında pembemsi bir renge sahiptir. Hava kirliliği, sigara ve benzeri sebeplerden dolayı zamanla kararmış olabilir. Solunum s...

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

solunum, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Temmuz - 2018